MultiModal Taşımacılık ve Nakliye

MultiModal Taşımacılık ve Nakliye

Multimodal Taşımacılık ve Nakliye, Farklı taşıma araçları ve farklı taşıma ünitelerinin kullanılarak sevkiyat işlemlerinin yapıldığı yük taşıma işlemidir. Pasifik Eurasia tarafından yapılan taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olarak ön plana çıkan bu yöntemi diğer taşımacılık şekillerinden ayıran pek çok önemli nokta bulunuyor.

İntermodal taşımacılık yöntemi ile sıklıkla karıştırılan multimodal taşımacılık, bütün taşımacılık yöntemlerini harmanlamasının yanı sıra çevreye olan duyarlılığı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Diğer nakliye yöntemleriyle karşılaştırıldığında, MultiModal Taşımacılık ve Nakliye, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda avantaj sunar:

Daha Düşük Gönderi Maliyetleri
Çok modlu nakliye anlaşmalarına dahil olan nakliye şirketleri (çok modlu nakliye operatörleri (MTO’lar) olarak da bilinirler) teslimat noktasına olan yolculukları boyunca navlundan sorumlu olmaya devam etseler de, gönderiyi nihai varış noktasına ulaştırmak için diğer nakliyecilere taşeronluk yapabilirler. . Bu şirketlerle olan ilişkileri, daha iyi fiyatlar üzerinde pazarlık yapmalarına izin vererek, müteahhit şirket için daha düşük nakliye maliyetlerine yol açar.

Daha İyi İletişim
MTO’ların, çok modlu taşımacılığın düzgün çalışması için tüm taşeron taşıyıcılarla açık iletişimi sürdürmesi gerekir. Ancak, müteahhit şirketin yalnızca MTO ile arayüz oluşturması gerekir. Sevkiyat ihtiyaçları için multimodal taşımacılığı seçerek, bir sorun olması durumunda birden fazla farklı tarafla iletişim kurma ihtiyacını ortadan kaldırırlar. Genel olarak, yük sevkiyatıyla ilgili herhangi bir sorunun tanımlanmasını ve çözülmesini başlatmak için MTO’ya tek bir çağrı yapılması yeterlidir.

Daha Hızlı Taşıma/Teslimat

Elektronik Kayıt Cihazları (ELD) Talimatı gibi yeni nakliye ve nakliye düzenlemeleri, tek bir taşıyıcının nakliyeyi taşımak için harcayabileceği süreye sınırlamalar getirmiştir. Çok modlu deniz taşımacılığı, genellikle bir başkasının kaldığı yerden alınmasıyla birden fazla taşıma modu kullandığından, kargo, düzenlemeleri ihlal etmeden çok az kesinti ile veya hiç kesinti olmadan nihai varış noktasına kadar yoluna devam edebilir.

MULTİMODAL NAKLİYE VE INTERMODAL NAKLİYE
Hem multimodal nakliye hem de intermodal nakliye, yükü teslimat noktasına getirmek için birden fazla nakliye modunun kullanımını kullanır. Bu ortak özelliğin ötesinde, farklı nakliye yöntemleri olarak kalırlar. Multimodal taşımalarda müteahhit firma tüm taşıma modları için tek bir nakliye firması ile anlaşma yapar. Öte yandan, intermodal taşımalarda, müteahhit firma her taşıma modu için farklı taşıyıcılarla (örneğin demiryolu taşımacılığı için, kamyon taşımacılığı için bir vb.) ayrı anlaşmalar yapar.

Her ikisi de uygulanabilir ulaşım seçenekleri olsa da, farklı durumlar için uygundur. Örneğin:

Multimodal nakliye, her şey dahil nakliye çözümünün rahatlığını sunar. Müteahhitlik şirketinin birden fazla şirketle sözleşmeleri yönetmesine gerek yoktur, bu da tüm ilgili taraflarla iletişim ve koordinasyon için harcanan zaman ve para miktarını azaltır. Ek olarak, yükü takip etmek ve nihai varış noktasına zamanında ve bütçe dahilinde ulaşmasını sağlamak için nakliye şirketine güvenebilirler.

Intermodal nakliye daha fazla esneklik sağlar. Müteahhitlik şirketi her bir taşıyıcı ile bireysel sözleşmeler yaptığından, genel nakliye maliyetlerini azaltmak için en düşük tarifeleri veya benzersiz gereksinimleri karşılamak için özel ekipman ve yetenekleri seçebilir. Ek olarak, değişen ihtiyaçlara göre taşıma sırasında herhangi bir noktada sevkiyatı kesintiye uğratabilir veya yönlendirebilirler.

Bu nakliye yöntemlerinden hangisinin ideal olduğu müteahhit firmaya bağlıdır. Lojistik ekiplerinin nakliye ihtiyaçlarını analiz etmesi ve bu ikisinden hangisinin gereksinimlerine ve kısıtlamalarına en uygun olduğunu belirlemesi gerekiyor. Dikkate alınması gereken faktörlerden bazıları toplam zaman ve para yatırımı, çevresel etki ve kargo özelliklerini içerir.

Multimodal taşımacılık, uygun şekilde kullanıldığında daha düşük nakliye maliyetleri, daha iyi iletişim ve daha hızlı teslimat sağlayan uygun bir nakliye yöntemidir.

Otuz yılı aşkın taşımacılık sektörü deneyimiyle donatılmış ekibimiz, kargoyu ihtiyacınız olduğu anda ihtiyacınız olan yere ulaştıracak bilgi ve beceriye sahiptir. Gönderi kapasitemiz hakkında ek bilgi için Hakkımızda sayfamızı ziyaret edin veya bugün bizimle iletişime geçin . Fiyatlandırma ayrıntılarını almak için bir teklif isteyin.

Multimodal Taşımacılık Nasıl Gerçekleşir?
Taşımacılık yöntemleri farklı araçlarla ve farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir. Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu başta olmak üzere yüklerin çeşidine ve hacmine bağlı olarak en doğru yöntemin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bazı durumlarda tek bir taşıma yöntemi yeterli olmayıp birden fazla taşıma yöntemi kullanmak gerekebilir. Böyle durumlarda ise multimodal taşımacılık ile en az iki taşımacılık yöntemi kullanılarak yüklerin teslimatı gerçekleştirilir.

En genel hatları ile mutlimodal taşımacılığın gerçekleşmesi için mallar satıcıdan alınarak konteynerleri değiştirilmeden gemilere yüklenir. Ardından aynı konteyner ile bu mallar demiryolu kullanılarak vagonlara yüklenir ve taşımacılık devam eder. Bu yöntemin en göze çarpan detayı karayolu taşımacılığının oldukça az kullanılıyor olmasıdır. Malların sevkiyatı için karayolu en az seviyede demiryolu ve denizyolu hatları ise olabilecek en yüksek seviyede kullanılır.

Multimodal Taşımacılığın Farklılıkları Nelerdir?
Multimodal taşımacılığını diğer bütün taşıma yöntemlerinden ayıran oldukça önemli farklılıklar bulunmaktadır. İlk olarak multimodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma yöntemi için farklı sözleşmeler yapmak yerine bütün süreçler için tek bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmede bütün sevkiyat süreci ile alakalı detaylar bulunur.

İntermodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma yöntemi için farklı farklı taşıyıcılar sorumluluk sahibidir. Fakat multimodal taşımacılık yönteminde bütün bir taşıma sürecini tek bir taşıyıcı yönetir ve bütün sorumluluk bu taşıyıcıya aittir. Multimodal taşımacılığın en önemli farklılıklarından bir tanesi bütün taşıma modları arasında bir kombinasyonun yer alıyor olmasıdır. İntermodal taşımacılıkta olduğu gibi yalnızca denizyolu, demiryolu ve karayolu değil gerekli olan bütün yöntemler kullanılarak yüklerin sevkiyatları tamamlanır.

Multimodal taşımacılığı kullanacağınız zaman farklı araç kombinasyonları tercih edilebilir. Gemi + uçak, tır + gemi, uçak + gemi + tır gibi farklı araçların kombinasyonları en uygun şekilde yapılarak yüklerin taşınması sağlanır.

Multimodal Taşıma Modelinin Avantajları Nelerdir?
Multimodal taşımacılığı en genel şekilde ifade edecek olursak; yüklerin aynı taşıma birimleri içinde herhangi bir müdahale olmadan farklı taşıma kanalları ile sevk edilmesi işlemidir. Yükleriniz tek parça haline getirilerek en az iki farklı taşıma yöntemi kullanılarak taşınır. Bu yöntemin beraberinde getirdiği pek çok avantaj vardır. Multimodal taşımacılık avantajları arasında şu maddeler sıralanabilir.

• Multimodal taşıma yönteminin kullanıldığı sevkiyatlarda yönetim ve kontrol son derece kolaydır. Çünkü taşıma sistemlerinden yükleme ve boşaltma sistemlerine kadar her bir adım düzenli olarak işler ve takibi sağlanır.
• Hava koşulları ne olursa olsun herhangi bir şekilde etkilenme olmadan yükleriniz belirtilen zamanda istenen yere sevk edilir.
• Multimodal taşımacılığın sabit taşıma süreleri vardır. Yüklerinizin hangi zamanlarda nerede olacağı, varış noktasına kaç gün içerisinde gideceği en başından bellidir. Bu da sizlere daha planlı ve sistematik bir sevkiyat yapma olanağı sunar. Böylece planlamalarınızı kusursuza yakın bir şekilde yapabilirsiniz.
• Bu taşımacılık yönteminin beraberinde getirdiği en önemli avantaj elbette ekolojik bir yöntem olmasıdır. En çevre dostu taşıma yöntemlerinden bir tanesidir. Öyle ki karayolu taşımacılığı ile beraber ortaya çıkan karbon salınımlarını multimodal taşımacılık yöntemi ile %75 oranında azaltabilirsiniz.
• Hem karayolu hem de denizyolu taşımacılığına oranla çok daha düşük maliyetlere taşıma işlemleri gerçekleştirilir.
• Karayolu en az şekilde kullanıldığı için trafik problemi, sınırlarda bekleme gibi problemler ile karşılaşmadan sevkiyat devam ettirilir.
Bütün bu avantajları kullanarak bütçe dostu bir taşımacılık yöntemi olarak multimodal taşımacılığı tercih edebilirsiniz. Pasifik Eurasia olarak multimodal taşımacılık yönteminde sizlere kaliteli ve güvenilir hizmet sunmak için bütün teknik donanım ve profesyonel ekibimiz ile hizmet veriyoruz.

Multimodal Taşımacılık Alanında Neler Sunuyor?
Bütün taşıma yöntemlerinde olduğu gibi multimodal taşımacılık yönteminde de müşteriye sunulan bazı üstünlükler söz konusudur. Bu yöntem ile sağlanan en önemli ayrıcalık yüksek performans + düşük maliyet kombinasyonudur.

En az iki farklı taşımacılık yönteminin kullanıldığı multimodal yöntemde yapılacak olan taşımacılığın süresinden fiyat tarifesine kadar her detay önceden belirlenmiştir. Bu da müşterilerin çok daha verimli planlamalar yapmasına olanak sağlar. Multimodal taşımacılığın sunduğu bir diğer detay ise yüklerin toplu bir halde ve güvenli bir şekilde sevk edilebiliyor olmasıdır.

Çünkü yükler taşınmadan önce konteynerlere istiflenir. Hem gemilere hem de vagonlara yükleneceği zaman bu konteynerler açılmadan işlemler yapılır. Böylece kayıp gibi durumların yaşanması imkansıza yakındır.

Multimodal Taşımacılık Neleri Kapsar?
Adından da anlaşılabileceği gibi multimodal taşımacılığı çoklu taşımacılık olarak da ifade etmek mümkündür. Pasifik Eurasia tarafından gerçekleştirilen taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olan bu taşımacılık türü birden fazla taşıma aracını kapsamaktadır. Multimodal taşımacılık sayesinde özellikle denizyolunda gemiler demiryolunda ise vagonlar etkili bir şekilde kullanılarak ülkeler arası hatta kıtalar arası taşımacılık işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanır.

Multimodal taşımacılık sistemi içerisinde satıcı taraf ile alıcı taraf arasında en az iki farklı taşımacılık yöntemi kullanılarak teslimat sağlanır. Çıkış noktasında konteynerlere yüklenen malların tamamı hem denizyolu hem de demiryolu bazı durumlarda da karayolu kullanılarak teslimat noktasına ulaştırılır.

Multimodal Taşımacılığın Doğuşundaki Faktörler
Taşımacılık ve lojistik faaliyetleri esnasında konteyner kullanımı son yıllarda bir hayli yaygın duruma gelmiştir. Konteyner kullanımının artması multimodal taşımacılığın doğuşuna etki eden en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Her bir yük için çeşitlendirilmiş olan bu konteynerler taşıma işlemini belli bir standarda oturtmaya yarıyor olmasının yanı sıra uluslararası bir standart oluşmasını da sağlamıştır. Multimodal taşımacılığın gerçekleştiği esnada yüklerin yüklendiği konteynerlerin aktarımlar esnasında açılmasına gerek kalmadan bütün süreç tamamlanabilir. Bu da hem gemilere hem de vagonlara yükleme yaparken büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Elleçleme yöntemlerinin gelişmesi de multimodal taşımacılığın gelişmesini etkileyen önemli bir faktördür. Konteyner kullanımı sayesinde yüklerin belli bir standarda binmiş olması taşımacılık işlemini kolaylaştırmış ve bu taşımacılık yöntemine olan talebi artırmıştır. Böylece elleçlenecek olan yük sayısı azalmış, limanlarda bekleme süresi kısalmış ve gemilerin yük taşıma verimi de artış göstermiştir. Bütün bu faktörler multimodal taşımacılığın doğuşuna doğrudan etki etmiştir.

Multimodal Taşımacılık Fiyatları
Taşımacılık yöntemlerinin her biri kendi içinde değişkenlik gösteren maliyetlere sahiptir. Bu maliyetler farklı faktörlere bağlı olarak değişir. Multimodal taşımacılığın yapıldığı esnada oldukça düşük olan maliyetler müşterilerin en çok beğendiği özelliklerin başında gelir. Hem düşük maliyetli hem de en iyi şekilde taşımacılık işlemlerinin gerçekleştiriliyor olması bu yöntemi en popüler taşımacılık yöntemlerinin arasına sokmuştur.

Fiyat – performans açısından en çok tercih edilen bu yöntem ile Avrupa, Ortadoğu ve daha pek çok yere sevkiyatlarınızı yapabilirsiniz. Pasifik Eurasia tarafından gerçekleştirilen multimodal taşımacılık sayesinde Türkiye’den dünyanın farklı noktalarına ihracat ve ithalat işlemlerini gerçekleştirerek ticaret hayatınıza devam edebilirsiniz.